Menu

21/3/2019

Trojitá porce Balkánu s trpkou příchutí válečného konfliktu

Na festivalu se třikrát představí pražské uskupení Kolonie s monodramatem scénografky a výtvarnice Andrijany Trpković, režisérky Lucie Ferenzové a herečky Markéty Dvořákové ONE NIGHT STAND/UP! „Balkánská válečná komedie“ o dospívání na chorvatských plážích a v ulicích Bělehradu v pohnutých 90. letech.

 

foto Kryštof Kalina

 

Autentické vzpomínky na 90. léta, boty Nike, bombardování i stěhování do Čech, jež formou černého a nekorektního humoru konfrontují naši a balkánskou povahu, jsou inspirovány knihou publicistky Vedrany Rudan Ucho, hrdlo, nůž. „Ženský pohled“ na krvavý konflikt je formálně prezentován formou vtipné i drásavá one woman show v živelné interpretaci herečky a hudebnice Markéty Dvořákové, jejíž komplexní výkon komentuje šéfka Kolonie a režisérka Lucie Ferenzová: „Nejzajímavější pro nás bylo zjištění, že mechanismy propagandy jsou pořád stejné a vídáme je v televizních debatách dodnes. To vše očima ženy naší generace, s trochou cynismu a smutku, s obhroublým humorem a ženskou něhou, s melancholickými i punkovými kytarovými songy, v podání Markéty Dvořákové, s jejím rázným naturelem a energií, ve stylu blyštivé dark pop stand-up komedie.“ 
 

„Herečka přepíná mezi postavami a střídá jeden kostým za druhým: stříbrné flitry či rudé šaty a vysoké lodičky doplňuje džískou, kožichem, tepláky nebo třeba knírem či plnovousem. Je skvělá, představení drží pěkně v tempu a úspěšně balancuje na hraně trapnosti, aniž by k ní někdy sklouzla.“

KATEŘINA KYKALOVÁ (DIVADELNÍ NOVINY.CZ, 21. 1. 2019)

 

 

Představení ONE NIGHT STAND/UP! uvedeme na 23. Divadelní Floře hned třikrát! 
Ve čtvrtek 16. 5. v 18 hodin, v pátek 17. 5. v 18 hodin a v sobotu 18. 5. v 15.30 v Divadle Hudby.
V neděli 19. 5. pak ve filmovém sále univerzitního Konviktu proběhne projekce kultovního filmu Gorana Paskaljeviće Sud prachu a beseda s autorkami.
Ve festivalovém šapitó na Konviktu pak ještě v sobotu 18. 5. ve 22 hodin odehraje koncert herečka Markéta Dvořáková se svojí art-punkovou kapelu LO/VE. 
 
režie a dramaturgie Lucie Ferenzová 
námět, překlad, scéna a kostým Andrijana Trpković
hudba Markéta Dvořáková
video supervize Olivan Kenobi
light design, technický support Kryštof Pokorný
účinkuje Markéta Dvořáková
 
premiéra 7. 3. 2018 

Inscenace vznikla za podpory Venuše ve Švehlovce a festivalu Venušiny dny a nadace Život umělce.

 

 

 

za podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partneři: