Menu

  Čt 16. 5. 20:00-21:30 | Divadlo na cucky

  vstupenky

  E. Tabery – I. Mikulová – P. Lančarič OPUŠTĚNÁ SPOLEČNOST Divadlo na cucky Olomouc

  ŠEPOTY A VÝKŘIKY
  Úvahy K. H. Borovského, TGM, F. Peroutky, V. Černého, J. Patočky či V. Havla v divadelní koláži z textů poslední knihy šéfredaktora týdeníku Respekt. Dobrodružná cesta od vzniku republiky po naši současnost – se slovenským režisérem Patrikem Lančaričem. Světová premiéra.
  BESEDA po představení

  režie Patrik Lančarič
  scénář Iva Mikulová, Patrik Lančarič
  dramaturgie Iva Mikulová
  asistent dramaturgie Adam Buček
  produkce a produkce výroby Anna Zelinková
  asistent produkce Pavlína Šťastná
  inspice Tereza Papáčková
  světla a zvuk Josef Malík

  hrají
  Dagmar Kopečková, Jan Mansfeld, Marek Šenkyřík

   

  „Skutečná reportérská práce, jejíž snahou je nalézt co nejpřesnější dosažitelnou verzi pravdy, spočívá v klepání na dveře. Ve zpovídání mnoha lidí, v získávání zdrojů.“ (Carl Bernstein)

  Inscenace Opuštěná společnost uvádí na scénu novináře Erika Taberyho a jeho stejnojmennou knihu, která vzbudila ohlas mezi čtenářskou obcí a v rámci ocenění Magnesia Litera se stala knihou roku 2018. V kterou dějinnou chvíli od vzniku Československa až do současnosti se naše společnost stala opuštěnou – a kým byla opuštěna? Neupínáme se k mýtům, aniž je podrobujeme kritickému hodnocení? A jak v dnešním mediálním světě odlišit populismus od pravdy? Je mladá generace schopná začít budovat základy, které se otřásly ztrátou kritického myšlení? Inscenace otevírá dialog s diváky a jejich nazírání na současnou společnost.

   

  Divadelní a filmový režisér Patrik Lančarič (1972), absolvent studia divadelní režie na VŠMU v Bratislavě, byl letech 2002–2004 uměleckým šéfem činohry Štátneho divadla v Košicích. Jako režisér pravidelně působí na profesionálních i nezávislých scénách na Slovensku (Slovenské národné divadlo, Astorka-Korzo 90’, Slovenské komorné divadlo v Martine, Štúdio L+S aj.), i v zahraničí (spolupracoval s divadly v Německu, Norsku, Estonsku, Litvě, Polsku, Anglii nebo Nizozemí). Od roku 2017 je uměleckým šéfem Městského divadla Zlín, kde např. uvedl muzikál Deža Ursínyho Petr a Lucie (2018) či druhý díl „ševcovské trilogie“ Já, Baťa o Janu Antonínu Baťovi (2017) podle hry Petera Pavlace, který je autorem i jiného Lančaričem zde adaptovaného textu Masaryk/Štefánik (2018).
  Realizuje se i v oblasti filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Po hraném debutu Rozhovor s nepriateľom (2007) následoval dokumentární portrét Ladislav Chudík (2008). Jeho zatím nejvýznamnějším dílem je projekt Hrana / 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014), dokument o tragicky zesnulém hudebním talentu, jež je součástí dnes na Slovensku kultovní Lančaričovy filmové Trilógie HRANA (2011–2016).
  V minulém roce obdržel prestižní Cenu nadácie Tatra banky za umenie za režii filmu Válek (2018) zachycující kontroverzní život básníka Miroslava Váleka, ministra kultury za sovětské okupace Československa; film získal i cenu Slnko v sieti v kategorii nejlepší střih. V současnosti pracuje na dokumentárním filmu o Dezovi Hoffmanovi, prvním fotografovi The Beatles.
   
  Divadlo na cucky je otevřený prostor pro kulturu na Dolním náměstí v centru Olomouce. Divadlo se vedle své vlastní tvorby věnuje také prezentaci hostujících umělců, tvůrčím dílnám pro všechny generace a podpoře společenského dialogu prostřednictvím besed a přednášek. Součástí kulturního centra je také kavárna Café na cucky a Galerie XY.
  Divadlo vytváří svůj stálý repertoár zaměřený na autorskou tvorbu a současnou dramatiku. Specifický mix inscenačních týmů při tvůrčí činnosti utváří svébytnou poetiku. Scéna tenduje k experimentování a k ohledávání nových prostředků komunikace, reflektuje aktuální společenská témata (nacionalismus, polarizace společnosti) a každoročně dává vzniknout nejméně jedné inscenaci zaměřené na mládež. Tvorbu divadla formují umělecká šéfka Silvia Vollmannová a ředitel DW7 Jan Žůrek v úzkém dialogu s hostujícími režiséry (Michal Hába, Patrik Lančarič, Šimon Spišák).