Menu

  Pá 17. 5. 16:30-17:15 | S-klub

  vstupenky

  Bora Kim TAIL LANGUAGE Art Project BORA

  FOKUS: KOREA
  Fantaskní a komická stránka moderního světa v symbolickém ztvárnění špičkovými korejskými tanečníky. Invenční metamorfóza příběhů zvířecích i lidských hrdinů asijských bajek – „převyprávěných“ precizní a důsledně minimalistickou „bazální“ řečí těla.
  BESEDA po představení

  choreografie Bora Kim
  světla Seungho Lee
  kostýmy Insook Choi
  hudba Jaeduk Kim
  produkce Mijin Lee

  účinkují
  Sangmi Park, Juryung Jung, Soyoung Choi, Hyeji Lee, Sori Baik, Sunjae Lee, Heeeun Jung, Junhwan Her, Seunguk Song


  Zvířata mají svůj vlastní způsob projevu. Jsou i lidé ještě vůbec schopni instinktivní komunikace prostřednictvím svého těla?
  Omezení daná pravidly toho kterého jazyka totiž i prosté sdělení pokaždé pozměňují a působí nedorozumění. Vytvářejí hranice. Choreografka Bora Kim jde ve svém skupinovém projektu Tail Language (v překladu „jazyk ocasu“) proti tomuto paradoxu a zaměřuje se na řeč těla. Lidskou řeč konfrontuje s pohyby inspirovanými symbolickým systémem řeči kočičího ocasu i dalších gest ze zvířecí říše. Nevšední performance odhaluje fascinující řeč, jednodušší a srozumitelnější než slova.

  Inscenace patří mezi významné artikly exportu současného korejského tance a od své premiéry v roce 2014 cestovala do Jižní i Severní Ameriky, Evropy i na řadu festivalů v Asii.

   

  „(…) tanečníci balancují na nezvyklé hraně odolávajíce pokušení vrhnout se po hlavě do opravdových cirkusových čísel: přemety, provazy, vzduchem létající chodidla i trup, přesto virtuosita jejich pohybů pouze dodává inscenaci na jemnosti. Každé kývnutí hlavou či napřímení palce chodidla je trochu jiné a zřetelné: jejich taneční prvky nás jako černé díry vtáhnou do lepkavosti vlastního časoprostoru, zároveň však proti této jedinečnosti bojují a vytvářejí společný pocit duchovna, které je natolik hutné, aby se do něj dalo vstoupit.“
  SASHA AMAYA, TANZSCHREIBER, 6. 6. 2018

   

  Bora Kim je jednou z nejmladších korejských choreografek, která se prosadila na mezinárodní scéně. Ve své tvorbě, za niž posbírala řadu ocenění jak v Jižní Koreji, tak v zahraničí, soustavně mapuje mezilidské vzorce chování a jejich přetrvávání v rituálních gestech. Citlivé, humorné a stejnou měrou tajemné – tak Kim zobrazuje postavení ženského těla a jednotlivce obklopeného odcizeným moderním světem a prázdnými tradicemi. Jako pedagožka působí na Korea National University of Art a také na Hansung University; na letošním festivalu povede exkluzivní workshop.

  Její taneční skupina Art Project BORA se v posledních letech zařadila mezi nejúspěšnější korejské formace co do počtu ocenění i pozvánek na prestižní zahraniční festivaly. Současný repertoár, s nímž objeli takřka všechny kontinenty, nabízí pestrou paletu stylů charakteristických kombinováním výtvarného umění s performancí, hudbou i módou. Některé projekty vykročují mimo budovu divadla (do galerií či veřejného prostoru) a boří tak hranice žánru i prostoru.