Menu

  St 22. 5. 2019 11:00-11:30 | Divadlo na cucky

  Veronika Knytlová – Martina Sľúková SPÁŘKA Divadlo na cucky / Dramatický kurz SENior

  Citlivá zpráva o těle, duši, dýchání a vědomí v prostoru…

  Autorský projekt frekventantů dramatického kurzu SENior otevírá řadu otázek: Můžeme pochopit logiku svého životního příběhu, vzájemné souvislosti událostí, jednotlivé jeho milníky, svoje vnitřní motivace a tím usměrňovat tok své existence? Můžeme podat komplexní zprávu o sobě jako těle a duši a vědomí v prostoru?
  Inscenace Spářka vznikla jako kombinace výzkumu umělkyň Veroniky Knytlové a Martiny Slúkové za účelem přípravy vlastní produkce (plánovaná premiéra v prosinci 2019) a zároveň aktivní spolupráce s kurzem SENior. Výsledný tvar je pro inscenátorky součástí probíhajícího procesu, zatímco pro dramatické studio se jedná o první z jeho dvou letošních premiér.
   
  Tanečnice Veronika Knytlová byla jednou z výrazných tváří formace VerTeDance, kterou v roce 2004 spoluzaložila a s níž získala řadu cen doma i v zahraniční. S veleúspěšnými inscenacemi Dance of canis lupus, Kolik váží vaše touha? a Korekce se představila i na Divadelní Floře. Od počátku své taneční kariéry se zabývá taneční pedagogikou dětí, dospělých, tělesně handicapovaných, amatérů i profesionálů. Externě učí na HAMU a DAMU, tanečně-pohybové kurzy vede i v rámci Archa.Labu, umělecké laboratoře divadla Archa.
  Herečka a scenáristka Martina Sľúková vystudovala KALD DAMU, spoluzaložila Divadlo Letí a hostovala v Dejvickém divadle. Poté absolvovala studium scenáristiky a dramaturgie na VŠMU v Bratislavě a od té doby paradoxně inklinuje k dokumentárnímu filmu. Píše rozhlasové mini hry a spolu s Terezou Oľhovou vydala knihu příběhů a úvah v e-mailech Inak sa mám fajn (2015). S režisérem Jiřím Havelkou se podílela na inscenacích Experiment myší ráj na Nové scéně ND a Společenstvo vlastníků (Cena Divadelních novin 2018).  

  Dramatický kurz SENior je unikátní projekt Divadla na cucky. Senioři se v průběhu kurzu učí, jak rozeznít svůj hlas, rozvíjí svou tvořivost, setkají se s taneční a pohybovou průpravou a s dalšími oblastmi z dramatického a slovesného umění, např. storytellingem, tvůrčím psaním apod. To vše pod vedením nejen divadelní lektorky, ale i externích umělců. Po absolvování ročního kurzu někteří pokračují ve Studiu SENior, kde se pod vedením profesionálních umělců věnují autorským projektům, jež jsou zakončeny veřejnou prezentací.

  Divadlo na cucky je otevřený prostor pro kulturu na Dolním náměstí v centru Olomouce. Divadlo se vedle své vlastní tvorby věnuje také prezentaci hostujících umělců, tvůrčím dílnám pro všechny generace a podpoře společenského dialogu prostřednictvím besed a přednášek. Součástí kulturního centra je také kavárna Café na cucky a Galerie XY.
  Divadlo vytváří svůj stálý repertoár zaměřený na autorskou tvorbu a současnou dramatiku. Specifický mix inscenačních týmů při tvůrčí činnosti utváří svébytnou poetiku. Scéna tenduje k experimentování a k ohledávání nových prostředků komunikace, reflektuje aktuální společenská témata (nacionalismus, polarizace společnosti) a každoročně dává vzniknout nejméně jednu inscenaci zaměřenou na mládež. Tvorbu divadla formují umělecká šéfka Silvia Vollmannová a ředitel DW7 Jan Žůrek v úzkém dialogu s hostujícími režiséry (Michal Hába, Patrik Lančarič, Šimon Spišák).

za podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partneři: