Menu

  Pá 11. 5. 20:00-00:00 | S-klub

  vstupenky

  UNTIED TALES Clara Furey & Peter Jaško

  VISEGRAD PERFORMING ARTS
  Temné představení o setkání s neviditelnou silou. Putování neprozkoumanou, halucinogenní krajinou, v níž existuje i to, co na první pohled nevidíme… Poetický projekt slovenského rodáka a kanadské tanečnice a hudební experimentátorky.
  Po představení bude následovat beseda.

  choreografie Clara Furey, Peter Jaško


  hudba Tomas Furey
  světla Alexandre Pilon-Guay
  světelná asistence Olivier Chopinet
  první umělecký poradce Catherine Gaudet
  umělecký poradce Benoît Lachambre, Francis Ducharme
  technický manažer Karine Gauthier
  podpora během zkoušení Samuel Lefeuvre, Jamie Wright

   

  účinkují
  Clara Furey, Peter Jaško

   

  Tanečníci jsou lapeni ve světě, který jim nahání strach, alespoň takový budí jejich roztřesená těla dojem. Tisknou se k sobě a podpírají se na pouti po scéně, která pro ně představuje možná celou nezměrnou rozlohu krajiny.
  Lucie Kocourková, Opera Plus, 25. 10. 2016

   

  Jako posedlí se tanečníci vznáší na jevišti, jejich trhané pohyby vede neviditelná sila, která jimi manipuluje, přivádí je zpět na zem a které se marně snaží uniknout.
  Octave Broutard, Artichaut Magazine.com, 4. 7. 2016

  Všestranná nekompromisní umělkyně Clara Furey (1983) je kanadská choreografka, tanečnice, zpěvačka a skladatelka. Vystudovala hudbu na Národní konzervatoři v Paříži a v roce 2003 absolvovala na uznávané Škole moderního tance v Montrealu. Jako tanečnice se představila v dílech renomovaných choreografů včetně George Stamose (Réservoir pneumatic,2008; Schatje,2001),Davida Zambrana (Tierras Enamoradas, 2013), Damiena Jaleta (Red Waters, 2011) či Benoîta Lachambreho (Chutes Incandescentes, 2012), kteří měli značný vliv na její umělecké směřování. Jako choreografka debutovala představením Hello. How Are You? (2011), které vytvořila spolu s kanadskou herečkou Céline Bonnier. Mimo jiné je autorkou projektu Cosmic Love (2016), v němž se pětice tanečníků snaží nalézt odpovědi na existenciální otázky. Jedním z jejích častých témat je nedefinovatelná, všudypřítomná temnota. V roce 2015 si zahrála ve filmu Guye Maddina Zakázaná komnata (The Forbidden Room) po boku Geraldine Chaplinové či Udo Kiera.O rok později se, díky umělecké blízkosti k Benoîtu Lachambrovi, stala přidruženou umělkyní společnosti Par B.L.eux.

  Peter Jaško (1982) během své dosavadní umělecké kariéry vedl taneční lekce v nejméně 46 zemích světa. První zkušenosti získal v tradiční slovenské taneční skupině Ďumbier, kde působil jedenáct let. Poté absolvoval konzervatoř J. L. Belly v Banské Bystrici a v dalším vzdělávání pokračoval na VŠMU v Bratislavě. V roce 2002 nastoupil na mezinárodní školu současného tance P.A.R.T.S. (Performing Arts Research and Training Studios) v Bruselu. Od roku 2001 účinkoval v několika projektech choreografa Davida Zambrana, např. Twelve Flies Went Out At Noon (2005) či Soul Project (2006). Své profesionální zkušenosti rozšířil spoluprací s řadou respektovaných umělců a tanečních společností, jako jsou Zuzana Hajkova, Opera Bánská Bystrica, ASpO, R.O.P.A., Svalbard Company a Sidi Larbi Cherkaoui. V roce 2015 vytvořili spolu s Clarou Furey poetický duet Untied Tales (The Vanished Power of the Usual Reign). Peter Jaško je spoluzakladatelem respektovaného tanečního souboru Les SlovaKs Dance Collective.

  Umělecká dráha Petera Jaška se ubírala stejným směrem jako dráha jeho kolegy a krajana Milana Hericha a jejich spolupráce vyústila mj. inscenací Shared Night (2012).