Menu

  Pá 17. 5. 2019 14:30-15:30 | Konvikt – Divadlo K3

  vstupenky

  Lim Jin-ho – Ji Kyung-min A SILVER KNIFE Goblin Party Soul

  FOKUS: KOREA
  Tančící, rapující i klející kvarteto performerek ve víru provokativních výstupů. Emotivní inscenace jedné z nejúspěšnějších korejských tanečních skupin současnosti oživuje tamní tradici, jejíž jevištní transformace tematizuje a komentuje problematiku společenského postavení dnešní ženy.

   

  námět a režie Lim Jin-ho, Ji Kyung-min
  spoluvytvořili Lim Sung-eun, Ahn Hyun-min, Lee Kyung-gu, Lee Yeon-ju
  dramaturgie Lee Harim
  produkce Kim Jin-woo
  světla Lee Seung-ho
  hudba Rémi Klemensiewicz
  mezinárodní zastoupení Jang Soohye

  premiéra 19. 8. 2016

  účinkují
  Lim Sung-eun, Ahn Hyun-min, Lee Kyung-gu, Lee Yeon-ju

   

  Podle staré tradice u sebe musely korejské vdovy nosit stříbrnou dýku, tzv. eunjangdo, aby se v případě napadení mohly bránit, nebo si, kdyby byla narušena jejich počestnost, mohly dobrovolně vzít život. Čtveřice tanečnic se ocitá na imaginárním ostrově Silver Knife, v metaforickém vězení, kde jsou nuceny skrývat své emoce i názory. Sledujeme hříšnice v různých polohách lidského počínání, kromě tance také zpívají, rapují, nadávají, vybíjejí svoji agresi nebo jednoduše lelkují. Smutek a tíseň v díle válcuje energický sled odvážných obrazů, ve kterých dominuje humor, nadhled a drzé vymezení se proti rigidnímu konzervativismu.

  Inscenace se po úspěchu v Jižní Koreji dostala v roce 2018 do exkluzivních programů HOTPOT: East Asia Dance Platform a Aerowaves Spring Forward.

   

  „V inscenaci A Silver Knife se z jeviště valí tichá síla vzdoru, která vás chytí a už nepustí. (…) Energie z tohoto doslova prýští. Tanečnice, jež své pohyby doprovází zpěvem, přeskakují od hrubosti k jemnosti, aby se poté, co své hlavy schovají do velké krabice, z ní vynořily jako zcela jiné bytosti.“
  KELLY APTER, THE SCOTSMAN

  „Čtyři tanečnice vtrhnou na jeviště. (…) dlouhé vlasy mají sčesané přes obličej a splývají tak v jeden velký, bizarní organismus. (…) Performerky publikum očarují svojí neutuchající energií, zejména neuvěřitelně charismatická Lee Kyung-gu, která líně rapuje do mikrofonu, aby v mžiku tuto nenucenou polohu opustila a vrhla se do tance s impozantní přesností.“
  DAVID PALLANT, THE LIST

  „Skrz písně a tanec performerky poukazují na pokřivený obraz ženství, vzývají svobodu a vnitřní krásu, které se snaží dosáhnout. A Silver Knife je jedinečnou černou komedií a brutálním pohádkovým příběhem zároveň. Vtip a humor překrývají smutek a iracionalitu. Ve slabosti se skrývá agrese a provokace.“
  KIM YELIM, CHOOM AND PEOPLE MAGAZIN

   

  Lim Jin-ho a Ji Kyung-min jsou choreografové, tanečníci a spoluzakladatelé umělecké skupiny Goblin Party, kteří spolupracují již od roku 2007. Základním principem tvorby je pro ně interaktivita, nabourávání stereotypů a svébytná komunikace s publikem. Přelomovým dílem jejich kariéry je projekt Once Upon A Time, který s hravostí přistupuje k reinterpretaci korejských legend a který byl asociací tanečních kritiků a akademiků zvolen jedním z pěti nejlepších korejských představení.

  Skupina Goblin Party, založená v roce 2007, úspěšně působila na domácích i zahraničních scénách. Za svůj symbol si zvolila goblina (korejsky dokkaebi), mýtického tvora podobného nám známým trollům. Označují se jako satirická politická strana těchto stvoření, která jsou sice neškodná, ale také zlomyslná, hravá a soutěživá. Skupina nemá jednoho lídra, ale funguje jako rovnocenné uskupení choreografů-tanečníků, které prostřednictví moderního tance tvoří příběhy rozšiřující divácké obzory.

za podpory:

pořadatel: v partnerské spolupráci:

generální mediální partner: hlavní mediální partneři: